سرطانی در حال گسترش


تاریخ ثبت : ۲۹-۰۵-۹۴    موضوع : اخبار روانشناسی و سلامت    امتیاز: 0 از 5  ( مجموع آرا : 0)
بازدید : ۱۱۲۶

 با توجه به میزان استعمال دخانیات به ویژه گسترش استفاده از قلیان به خصوص در جوانان و در میان خانواده‌ها، خطر افزایش سرطان ریه در سال‌های آینده در کشور بسیار جدی است. لذا ضمن توجه به برنامه‌های پیش‌گیری به ویژه کنترل استعمال دخانیات در کشور، آگاهی بخشی عموم مردم و توجه جدی جامعه پزشکی به تشخیص به موقع این بیماری بسیار حائز اهمیت است.
 

بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، سرطان ریه جزو شایع‌ترین سرطان‌ها در جهان است. در سال 2012، یک میلیون و 800 هزار نفر به این نوع سرطان مبتلا شدند. به طور کلی، از هر 5 مرگ ناشی از سرطان یکی در اثر سرطان ریه است. یعنی 20% کل مرگ‌های ناشی از سرطان مربوط به سرطان ریه است. در واقع مرگ و میر سالانه به علت سرطان ریه از مجموع مرگ‌های ناشی از سرطان‌های پستان، کولون و پروستات بیشتر است. لذا پیام روز جهانی سرطان ریه در سال 2015 توجه بیشتر به عوامل خطر بروز سرطان ریه و توجه جدی برای تشخیص زود هنگام آن است.

همه می‌دانیم که سیگار و قلیان بزرگترین عامل ایجاد سرطان ریه به شمار می‌رود. اما عوامل کم خطرتر دیگر شامل عوامل محیطی و فاکتور‌های ژنتیکی نیز مطرح است. قرار گرفتن در معرض رادون، آزبست، آرسنیک، بریلیوم و اورانیوم نیز به عنوان فاکتور خطر بروز سرطان ریه مطرح است. احتمال سرطان ریه نزد افراد مبتلا به سرطان سایر اعضا بدن، افزایش سن، سابقه فامیلی سرطان، تابش اشعه به قفسه سینه و بیماری‌های ریوی مثل ‏COPD‏ (بیماری مزمن انسدادی ریه) نیز بیشتر می‌شود.

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران درباره علائم ابتلا به این نوع سرطان عنوان کرد: توجه به علائم اصلی شامل تغییر در میزان و رنگ خلط، درد سینه یا پشت، سرفه با خلط خونی و اشکال در بلع بسیار با اهمیت است. برای رسیدن به تشخیص سرطان ریه عکس برداری سینه، سی تی اسکن، پت اسکن و نمونه برداری از طریق آندوسکوپی ریه یا به روش سوزنی انجام می‌گیرد.

امروزه به همه افراد سیگاری یا قبلاً سیگاری مصرف کننده قلیان با سن بیش از 55 سال توصیه می‌شود سی تی اسکن ریه با دوز کم انجام دهند زیرا مطالعات اخیر تشخیص زودرس ضایعه با این روش را تایید کرده است.

 کلمات کلیدی : سرطان ریه ، سیگار ، قلیان ، اقبال لاهوری ، مرکز مشاوره دانشجویی

   پرینت مطلب

ثبت نظر