عملکرد شغلی


تاریخ ثبت : ۱۰-۰۶-۹۴    موضوع : روانشناسی ویژه مدیران    امتیاز: 0 از 5  ( مجموع آرا : 0)
بازدید : ۹۵۹

92 05 08 02

عملکرد شغلی: اهمیت انگیزه در انجام کارها

عملکرد برابر است با توانایی ضربدر انگیزه


 

عملکرد شغلی یکی از با اهمیت ترین پیامدهای شغلی است که در مطالعات بسیاری به عنوان یک متغیر مرکزی در نظر گرفته می شود (کایا[۱]، ۲۰۰۹). شاید مهم ترین نکته برای سازمان این باشد که کارکنانی داشته باشد که کارشان را بخوبی انجام دهند، بی­ گمان عملکرد شغلی، سازه ای ترکیبی است و جنبه های گوناگونی برای خوب عمل کردن وجود دارد، که بر طبق آن کارکنان موفق در مجموعه ­ای از رفتارها مشخص می شوند. عملکرد خوب بهره­ وری سازمان را بالا خواهد برد و در نهایت به رشد و توسعه اقتصاد  جامعه کمک خواهد کرد.

مایر (۱۹۵۵)، بیان می­کند که برای داشتن عملکرد مطلوب، وجود انگیزه و همچنین توانمندی (توانایی) در آن زمینه عملکردی، مورد نیاز هستند. به عبارتی مردم زمانی می توانند کارهایشان را بخوبی انجام دهند که توانایی و انگیزش لازم را داشته باشند. شرایط سازمانی می تواند این ویژگی شخصی را افزایش دهد و یا با ایجاد موانع و گرفتاریهای ممکن عملکرد شغلی مطلوب را پایین آورد. رابطه میان  این متغیر­ها در تصویر، بخوبی قابل مشاهده است!!

انگیزه * توانایی = عملکرد

اگر هر چقدر هم توانمند باشی اما اگر انگیزه نداشته باشی…کاری انجام نخواهی داد.کلمات کلیدی : عملکرد شغلی ، انگیزه ، اقبال لاهوری ، مرکز مشاوره دانشجویی

   پرینت مطلب

ثبت نظر