سیگار عاملی برای ازکارافتادن کلیه‌ها

سیگار عاملی برای ازکارافتادن کلیه‌ها


تاریخ خبر : ۱۷-۱۰-۹۳    امتیاز: 0 از 5  ( مجموع آرا : 0)

دکتر رامین محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با کمبود آب بدن، حالت فوق تغلیظ در ادرار افزایش ‌یافته و درصد بزرگ شدن سنگ کلیه بیشتر می‌شود. در همین راستا انجمن بین‌المللی نفرولوژیست‌ها بر نوشیدن روزانه آب کافی توصیه دارد تا درصد ابتلا به عفونت‌ها و تشکیل سنگ کلیه در بدن کاهش یابد. وی افزود: مصرف دخانیات از جمله سیگار از عواملی است که باعث از کارافتادگی کلیه‌ها شده و سرعت پیشرفت نارسایی کلیه را افزایش می‌دهد. از این‌ رو توجه به این موضوع امری ضروری است و خانواده‌ها باید فرزندان خود را نسبت به آثار سوء این مواد آگاه کنند.


این فوق‌تخصص داخلی کلیه به مصرف رژیم غذایی سالم اشاره و تصریح کرد: با کاهش مصرف نمک و استفاده از رژیم غذایی سالم که باعث افزایش وزن نشده و ویتامین‌ها را برای بدن تامین کند و در کنار آن انجام فعالیت‌های ورزشی مناسب از فاکتورهای موثر در حفظ سلامت کلیه‌ها است.

همچنین استفاده خودسرانه داروها، مصرف الکل و ارث نیز از دیگر موارد ابتلا به بیماری‌های کلیوی است.
محمدی یادآور شد: مردم باید نسبت به علائم هشداردهنده از جمله تورم بدن، کاهش حجم ادرار و استفراغ غیرعادی توجه داشته باشند و به پزشک متخصص مراجعه کنند تا به لحاظ بیماری‌های کلیوی بررسی شوند و در صورت وجود هرگونه مشکلی قبل از این‌که شرایط سخت‌تری برای بیمار ایجاد شود، در مراحل اولیه رفع شود.پرتال مركز مشاوره و سلامت موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری